Mapa hipsometryczna |
Mapa nazw miejscowych |
BUDOWA GEOLOGICZNA GMINY KOCK
Obszar wschodniej Lubelszczyzny i po³udniowego Podlasia stanowi± peryferyczn± czê¶æ prekambryjskiej platformy wschodnioeuropejskiej. G³êboko¶æ stropowej powierzchni pod³o¿a krystalicznego w poszczególnych blokach wynosi od 450 do 4500 m (¯elichowski 1974).
Ograniczeniem tego obszaru od zachodu jest strefa dyslokacyjna przebiegaj±ca przez Czersk - ¯elechów - Kock - Wasylów. Wzd³u¿ tej linii obserwuje siê za³amanie poziomów sejsmicznych wi±zanych z utworami pod³o¿a krystalicznego. Istnieje tutaj wiele bloków poprzesuwanych uskokami (¯elichowski 1974).
Pó³nocna i wschodnia czê¶æ gminy znajduje siê na terenie bloku zr±b ³ukowski. Od pó³nocy graniczy on z zapadliskiem podlaskim wzd³u¿ uskoku £osic, natomiast uskok Hanny oddziela zr±b ³ukowski od zapadliska w³odawskiego na po³udniu (¯elichowski 1972).
Wspomniany uskok jest wyznaczony na podstawie badañ geofizycznych i wiertniczych. Sk³ada siê on z szeregu linii uskokowych o ogólnym kierunku NW-SE. Z uskokiem tym zwi±zany jest zr±b Kock - Lubartów. Skrzyd³o pd.-zach. zrêbu jest utworzone z uskoków normalnych. Skrzyd³o pn.-wsch. ma prawdopodobnie inny charakter ( ¯elichowski 1974). Wykonane przekroje sejsmiczne wskazuj± na mo¿liwo¶æ nasuniêcia zrêbu Kock - Lubartów na obni¿enie parczewskie (¯elichowski 1972).
Na zachód od linii Czersk - Wasylów pod³o¿e krystaliczne obni¿one jest o 1000-1500 m w stosunku do strony wschodniej. Znajduje siê tu rów mazowiecko-lubelski którego powstanie jest zwi±zane z faz± asturyjsk± i zosta³o spowodowane naciskiem skierowanym od po³udniowego zachodu w kierunku platformy. Rów ten jest wype³niony osadami karbonu mi±¿szo¶ci ok. 2000 m w czê¶ci pn.-zach i ponad 1000 m w czê¶ci pd.-wsch. (¯elichowski 1974).
Pó³nocna i wschodnia czê¶æ gminy znajduje siê na terenie bloku zr±b ³ukowski. Od pó³nocy graniczy on z zapadliskiem podlaskim wzd³u¿ uskoku £osic, natomiast uskok Hanny oddziela zr±b ³ukowski od zapadliska w³odawskiego na po³udniu (¯elichowski 1972).
Zr±b ³ukowski podzielony jest na kilka bloków. Podstaw± ich wydzielenia s± dyslokacje g³ównie w kierunku NE-SW (¯elichowski 1972). Omawiany obszar znajduje siê w podniesionym bloku £omaz ograniczonym od NW uskokiem Kolembrody a od SE uskokiem Rzeczycy (¯elichowski 1974). Pozosta³a czê¶æ gminy po³o¿ona jest na zachód od uskoku Czersk - ¯elechów - Kock - Wasylów, na terenie rowu mazowiecko-lubelskiego.
Na terenie zrêbu ³ukowskiego na ska³ach krystalicznych b±d¼ metamorficznych ¶rodkowego proterozoiku spoczywaj± mu³owcowo-piaskowe osady kambru dolnego (Lendzion 1968 w: ¯elichowski 1974). W obszarze platformowym wschodniej Lubelszczyzny i Podlasia brak jest dotychczas poznanych utworów górnego kambru i najni¿szego ordowiku (J. Znosko 1964 w: ¯elichowski 1972).
Wed³ug Tomczyka (1968 w: ¯elichowski 1974) morze sylurskie wkroczy³o tu od zachodu w wenloku. W sylurze dominowa³a facja graptolitowych i³owców, zawieraj±cych niewielkie soczewki wapienne. Sedymentacja sylurska w sposób ci±g³y przesz³a w dewoñsk± z t± ró¿nic±, ¿e obserwuje siê zanik fauny graptolitowej w miejsce której pojawiaj± siê zespo³y tentakulitów i ma³¿ów(¯elichowski 1974).
Transgresja dewoñska trwa³a do dewonu górnego. Mi±¿szo¶æ wapiennych osadów reprezentowanych przez rafy stromatoporowo-koralowcowe powsta³ych we fronie w okolicy Lublina-Kocka osi±ga 250-300 m ( dewon ¶rodkowy 450). Z koñcem fronu nast±pi³ zanik raf (¯elichowski 1972). Warstwy hulczañskie, dolomityczno-piaskowe, czêsto o pstrych barwach zaznaczy³y pocz±tek regresji morza dewoñskiego.
Okres poprzedzaj±cy sedymentacjê karbonu charakteryzowa³ siê istnieniem silnego wulkanizmu oraz wystêpowaniem intruzji ska³ magmowych (¯elichowski 1974). ¦wiadcz± o tym dolnokarboñskie pokrywy diabazów i tufitów. Wystêpowanie diabazów stwierdzono po obu stronach zrêbu Kocka. Tufity rozpoznano w szeregu utworów wiertniczych w obrêbie rowu mazowiecko-lubelskiego, jak i zrêbu ³ukowskiego. Kompleks piaskowcowo-zlepieñcowy z pok³adami diabazów mi±¿szo¶ci od kilku do kilkudziesiêciu metrów najpe³niej rozwiniêty jest w strefie od Niedrzwicy przez ¦widnik, Kock do W³odawy (¯elichowski 1972). Na zachód od dyslokacji ¯elechów-Kock nie stwierdzono w pod³o¿u karbonu utworów starszych od dewonu. Mi±¿szo¶æ pokrywy karboñskiej dochodzi tu do 2000 m. W zwi±zanym z tym uskokiem zrêbem Kock-Lubartów na powierzchni podjurajskiej wystêpuj± utwory dewonu w strefie o szeroko¶ci do 2 km (¯elichowski 1974).
Na pd.-zach. od pasa ¯elechów-Kock-Lubartów ci±gnie siê obszar nie pofa³dowanego i nie zdyslokowanego dysjunktywnie kompleksu alpejskiego. Przewa¿nie le¿y on poziomo lub jest bardzo s³abo nachylony (pon. 1°). Natomiast na pn.-wsch. od tej linii rozwinê³a siê w morzu górnokredowym facja kredy pisz±cej oraz facja marglisto-krzemionkowa (Po¿aryski 1974).
Na g³êboko zalegaj±cych utworach kredowych (margle, wapienie, piaskowce) wystêpuj± utwory trzeciorzêdowe. Sp±g oligocenu obni¿a siê w kierunku pó³nocnym na linii Lubartów-£uków. Na po³udniu w okolicy Lubartowa znajduje siê on na g³êboko¶ci 114 m n.pm., w Borkach ko³o Kocka na g³êboko¶ci 94,3 m n.p.m., a w £ukowie na g³êboko¶ci 56 m n.p.m. Upad warstw kredowych w tej strefie dochodzi do 10°. Na ska³ach kredowych wystêpuj± piaski oligoceñskie (¯elechów, Kock, Podlodów).
Zwarty kompleks osadów mioceñskich wystêpuje na Lubelszczy¼nie na pó³noc od linii ³±cz±cej nastêpuj±ce miejscowo¶ci Dêblin, Kock, Radzyñ, Kodeñ. Miocen zaczyna siê akumulacj± osadów s³odkowodnych. Utwory te powstaj± w istniej±cych obni¿eniach stropu oligocenu. S± to pok³ady kilku lub kilkunastometrowej mi±¿szo¶ci i³u szarego z domieszk± drobnego piasku i mu³ku (Podlodów), brunatnego mu³ku z u³amkami miki (Kock). Mi±¿szo¶æ utworów mioceñskich maleje w kierunku wschodnim. W wielu miejscowo¶ciach pó³nocnej Lubelszczyzny w¶ród piasków mioceñskich wystêpuj± lu¼ne kawa³ki wêgla brunatnego (Podlodów, Kock, ¯elechów, £uków). Po zaniku morza sarmackiego w wyniku obni¿enia pó³nocnej czê¶ci Lubelszczyzny utworzy³o siê rozleg³e jezioro. Do jeziora znosi³y rzeki wiele ilo¶ci materia³u klastycznego z wy¿yn po³udniowych; w g³êbszych i bardzie spokojnych miejscach gromadzi³y siê i³y i mu³ki, bli¿ej brzegów i na p³yciznach osadza³ siê piasek. Tego rodzaju osad pod utworami plioceñskimi w stropie trzeciorzêdu w nastêpuj±cych miejscowo¶ciach: Podlodów, Kock, ¯elechów (Morawski ).
Omawiany obszar w czwartorzêdzie objê³y dwa zlodowacenia: po³udniowopolskie i ¶rodkowopolskie. Zlodowacenie po³udniowopolskie na interesuj±cym nas terenie mo¿na podzieliæ na trzy podpiêtra z których dolne i górne s± stadia³ami a ¶rodkowe interstadia³em. Dla stadia³ów zaproponowano nazwy: lubartowski (dolny) i kocki (górny) a dziel±cy interstadia³ nazwano luszawskim (Mojski 1969 w: Mojski 1984). Osady stadia³u lubartowskiego i interstadia³u luszawskiego ³±czy podobna, charakterystyczna sytuacja geologiczna. Osady te le¿± mianowicie w dolnych czê¶ciach najg³êbszych na Ni¿u Polskim obni¿eñ typu dolinnego, istniej±cych na powierzchni podczwartorzêdowej. Poza tymi dolinami opisywanych osadów brak albo s± znacznie zredukowane. Lepiej zachowane s± osady stadia³u kockiego, znane zarówno z dolinnych obni¿eñ pod³o¿a, jak i z obszarów pozadolinnych, gdzie tylko one tworz± profil osadów zlodowacenia po³udniowopolskiego (Mojski 1984).
Nad dolnym Wieprzem i w po³udniowej czê¶ci Niziny Podlaskiej stadia³ Lubartowski reprezentuje glina zwa³owa mi±¿szo¶ci do 7,3 m le¿±ca na utworach mastrychtu w Sernikach i Luszawie na g³êboko¶ci do ok. 100 m poni¿ej powierzchni terenu. Przykrywaj± j± interfazowe osady drobnoziarniste mi±¿szo¶ci do 58,4 m osadzone w trzech cyklach, w warunkach klimatu przewa¿nie peryglacjalnego i przy braku erozji bocznej jak i wg³êbnej. Na nich spoczywaj± czê¶ciowo niezgodne, osady fazy górnej z³o¿one z wodnolodowcowych piasków ze ¿wirem przykrytych glin± zwa³ow±, ³±cznej mi±¿szo¶ci ok. 9 m (Mojski 1984).
Osady interstadia³u luszawskiego wystêpuj± wszêdzie tam, gdzie znane s± utwory stadia³u lubartowskiego. Profile stratotypowe znajduj± siê nad dolnym Wieprzem w Luszawie, Sernikach i Ferdynandowie. Sk³adaj± siê one z osadów akumulacji rzecznej wykszta³conych w trzech seriach akumulacyjnych czê¶ciowo w³o¿onych jedna w drug± i w osady starsze. Seriê doln± mi±¿szo¶ci do 40 m stanowi± piaski ze ¿wirami i ¿wiry facjio korytowej, przykryte piaskami, mu³kami i i³ami facji starorzeczy. Seriê drug± tworz± ¿wiry, g³ównie kredowe i piaski drobnoziarniste mi±¿szo¶ci do 10 m. Seriê trzeci±, mi±¿szo¶ci do 28 m, rozpoczyna warstwa bruku ¿wirowego, przykrytego piaskami przechodz±cymi w mu³ki i i³y jeziorne oraz jeziorno-rozlewiskowe (Mojski 1984).
Profil ten nale¿y uzupe³niæ osadami bagienno-jeziornymi, które wype³niaj± p³ytkie obni¿enia istniej±ce na pogrzebanych obszarach wysoczyznowych. Nale¿y tu wymieniæ mu³ki torfowe, mi±¿szo¶ci 3,45 m z profilu wiertniczego w Kolonii Bronis³awów ko³o Serokomli na pó³noc od Kocka (Mojski 1984).
Jak ju¿ wspomniano osady stadia³u kockiego s± bardziej pospolite poza obni¿eniami ni¿ osady stadia³u lubartowskiego i interstadia³u luszawskiego. Tworz± one w tych miejscach najni¿sze warstwy plejstocenu glacjalnego na rozleg³ych obszarach ni¿owych. L±dolód tego w³a¶nie stadia³u mia³ bowiem najwiêksze rozprzestrzenienie na obszarze kraju. Osady s± zbudowane z mu³ków i i³ów zastoiskowych, przewa¿nie warwowych. B±d¼ te¿ z piasków wodnolodowcowych. Osady zastoiskowe osi±gaj± mi±¿szo¶æ od 8-10 m, a piaski ze ¿wirem akumulacji wodnolodowcowej od 2-6 m (Mojski 1984).
Podczas zlodowacenia ¶rodkowopolskiego obszar ten obj±³ tylko stadia³ maksymalny.
Na pó³nocnym przedpolu Wy¿yny Lubelskiej osady z okresu transgresji l±dolodu ¶rodkowopolskiego s± wykszta³cone jako piaski i piaski ze ¿wirem zape³niaj±ce obni¿enia utworzone na starszych osadach czwartorzêdowych np. w Sernikach i Luszawie (10 km na pd.-wsch. od Kocka). Osady te maj± mi±¿szo¶æ 10-15 m i by³y osadzone w warunkach zmieniaj±cego siê re¿imu hydrogeologicznego. W okolicy £ukowa i Stoczka kompleks osadów transgresji zlodowacenia ¶rodkowopolskiego le¿y na rzecznych osadach interglacjalnych. Sk³ada siê z piaszczystych utworów rzecznych przechodz±cych w osady zastoiskowe a nastêpnie glin zwa³owych stadia³u przedmaksymalnego oraz glin zwa³owych na wtórnym z³o¿u ze sp³ywów i osuwisk zboczowych (Baraniecka 1984).
Na terenie doliny Wieprza istniej± udokumentowane ¶lady 2 generacji meandrów, które zaczê³y powstawaæ u schy³ku plejstocenu. Uformowanie siê i trwanie fazy wielkich menadrów w dolinie Wieprza mia³o miejsce na prze³omie pó¼nego glacja³u i holocenu. Generacja du¿ych zakoli stanowi najstarszy etap rozwojowy meandrowania rzeki Wieprz. Na pocz±tku holocenu, w miarê pog³êbiania siê ujemnego bilansu transportowanego rumowiska i zmniejszania siê przep³ywu formuj±cego koryto, co warunkowa³o prêdkie wcinanie siêWieprza w dno jego doliny, strefa wielkich zakoli znalaz³a siê poza zasiêgiem wezbrañ (Szumañski A. 1981).
W okresach preborealnym i borealnym w ¶lad za zmniejszaniem siê meandrów nast±pi³o, jak siê przypuszcza, maksymalne obni¿enie siê ówczesnego dna doliny Wieprza (Szumañski A. 1981).
W dolinie Wieprza strefa wystêpowania ¶ladów intensywnie meandruj±cego koryta ma³ych rozmiarów wi±¿e siê przede wszystkim z obszarami nale¿±cymi do tzw. wy¿szej terasy zalewowej, której pokrywa zosta³a w holocenie w³o¿ona w miejsce zerodowanej czê¶ciowo pokrywy terasy nadzalewowej z fazy wielkich meandrów oraz wysoczyzny. Promienie krzywizny meandrów tej fazy wynosz± ¶rednio 40 m, koryta s± stosunkowo g³êboko wciête a ich szeroko¶æ rzadko przekracza 10 m. Wspó³czynnik krêto¶ci niektórych odcinków meandruj±cego koryta dochodzi do 3 m (Szumañski A. 1981).