Mapa hipsometryczna |
Mapa nazw miejscowych |
STOSUNKI WODNE W GMINIE KOCK
Na terenie gminy Kock wody powierzchniowe zajmuj± powierzchniê 357 ha co stanowi 3,5% ogólnej powierzchni. Decyduje o tym du¿a ilo¶æ stawów hodowlanych oraz przep³ywaj±ce trzy rzeki. Teren gminy Kock nale¿y do zlewni trzech rzek:
Najwiêksz± rzek± gminy i Lubelszczyzny jest Wieprz. Ca³kowita d³ugo¶æ rzeki mierzona od jeziora Wieprzowego, gdzie bierze swój pocz±tek wynosi 303,2 km, natomiast na terenie gminy ma d³ugo¶æ ok. 14 km. Powierzchnia zlewni przy uj¶ciu wynosi 10415,2 km2.
Prawdopodobnie na prze³omie wieku XIX i XX rzeka w okolicy Serocka zmieni³a koryto. Dawne koryto jest obecnie starorzeczem o nazwie Wieprzysko. Zmiana ta nast±pi³a na odcinku od wspomnianego Serocka do Ruskiej Wsi (Ryc. 6).
Poci±gnê³o to za sob± kolejne zmiany. Rzeka Czarna bêd±ca kiedy¶ dop³ywem Wieprza obecnie wpada do Ty¶mienicy, która przejê³a czê¶æ dawnego koryta Wieprza. Zmiana ta powsta³a prawdopodobnie podczas powodzi lub by³a spowodowana przez cz³owieka.
Wieprz p³ynie rozleg³± dolin± dochodz±c± do 4 km szeroko¶ci. Koryto rzeki w swoim dolnym odcinku a wiêc i na terenie gminy Kock silnie meandruje, co powoduje powstawanie du¿ej ilo¶ci starorzeczy ró¿ni±cych siê kszta³tem, wielko¶ci± i stopniem zaniku. W obrêbie pradoliny Wieprza utworzono Obszar Chronionego Krajobrazu 'Pradolina Wieprza'.
Drug± co do wielko¶ci rzek± jest Ty¶mienica. Ca³kowita d³ugo¶æ rzeki wynosi 241,2 km, a na terenie gminy ok. 12 km. Ty¶mienica jest najwiêkszym dop³ywem Wieprza. Rzeka na ca³ej d³ugo¶ci ma uregulowane koryto. Na terenie miasta Kock wpada do niej jedyny znaczny dop³yw Czarna.
Czarna jest rzek± IV rzêdu, dop³ywem Ty¶mienicy. Przecina ona po³udnikowo obszar wysoczyznowy. D³ugo¶æ rzeki wynosi 31,4 a na terenie gminy ok. 11 km. W jej dolinie znajduje siê du¿a ilo¶æ stawów hodowlanych.
Dzia³y wodne miêdzy poszczególnymi zlewniami s± wyra¼ne a tylko w rejonie Bia³obrzegów, gdzie Ty¶mienica uchodzi do Wieprza dzia³ wodny jest niepewny.
a | b |
Ryc. Wieprz w rejonie uj¶cia Ty¶mienicy; A-wed³ug Karty Topograficznej Królestwa Polskiego 1839 r., B-wed³ug mapy WIG 1:100000.
Na terenie gminy Kock istnieje znaczna liczba stawów hodowlanych. Do najwiêkszych nale¿±: Kozisz o powierzchni 53,5 ha, Pa³acowy 1 (42,75 ha), Nadstawie (32,28 ha), Papiernia (28,34 ha) i Talczyn (20,8 ha).
Gmina Kock wchodzi w obrêb lubelsko-radomskiego regionu hydrograficznego. Jej zachodnia czê¶æ nale¿y do rejonu Sobieszyna a pozosta³a czê¶æ gminy to rejon doliny Wieprza (Mapa Hydrogeologiczna Polski 1984).
W pierwszym z wymienionych rejonów poziom u¿ytkowy w utworach czwartorzêdu stanowi piasek. Mi±¿szo¶æ warstw wodono¶nych wynosi od 3 do 30 m a wydajno¶æ od 10-50 m3/h. Poziom u¿ytkowy w utworach trzeciorzêdu to piaski i margle. G³ówny poziom u¿ytkowy znajduje siê w utworach kredy górnej. S± to wody szczelinowe wystêpuj±ce w wapieniach, marglach i gezach (Mapa Hydrogeologiczna Polski 1984).
W rejonie doliny Wieprza poziom u¿ytkowy w utworach czwartorzêdowych zbudowany jest z piasków i ¿wirów. Mi±¿szo¶æ warstw wodono¶nych wynosi tu od kilkunastu do 40 m a wydajno¶æ od kilku do 40 m3/h. Mo¿liwy jest kontakt tych wód z wodami Wieprza. G³ówny poziom u¿ytkowy znajduje siê w utworach kredy górnej; wody szczelinowe wystêpuj± tu w wapieniach, marglach, opokach i gezach (Mapa Hydrogeologiczna Polski 1984).
G³êboko¶æ pierwszego zwierciad³a wód podziemnych w czê¶ci zachodniej i wschodniej opisywanego obszaru oscyluje miêdzy 5-20 m a w czê¶ci ¶rodkowej i po³udniowej od 0-5 m (Mapa Hydrogeologiczna Polski 1984). Jest to zwi±zane z hipsometri± gminy Kock; na obszarach wy¿szych pierwsze zwierciad³o znajduje siê g³êbiej, w dolinach rzek wystêpuje kilka metrów pod powierzchni±.
Jako¶æ wód podziemnych jest dobra. Normy jako¶ci przekroczone s± jedynie dla zwi±zków ¿elaza i manganu. Zanieczyszczenia wód pod wzglêdem chemicznym i bakteriologicznym wi±¿± siê z zabagnieniem terenów p³askich i okresowo podmok³ych. Warunki hydrogeologiczne w rejonie gminy powoduj± mo¿liwo¶æ zagro¿enia zanieczyszczenia wód podziemnych w wyniku lokalnie wystêpuj±cych wiêzi z wodami powierzchniowymi (Wycinkowy perspektywiczny plan...).