GEOMORFOLOGIA GMINY KOCK

Obszar gminy Kock jest terenem wysoczyznowym ograniczonym od po³udnia pradolin± Wieprza, oraz przeciêtym po³udnikowo przez rzekê Czarn±.

Pod wzglêdem orograficznym na obszarze gminy Kock mo¿na wyró¿niæ dwa poziomy hipsometryczne:

  1. poziom ni¿szy akumulacji wodnej (dolina Wieprza, Ty¶mienicy, i Czarnej )
  2. poziom wy¿szy akumulacji polodowcowej obejmuj±cy pozosta³± czê¶æ gminy

Poziom wy¿szy to typowa równina pochodzenia polodowcowego poprzecinana dolinami rzek. Wiele faktów wskazuje ¿e du¿a ilo¶æ dolin ma za³o¿enie rynnowe. Rynny polodowcowe wystêpuj± tylko w postaci form mniej lub bardziej przeobra¿onych przez pó¼niejsze procesy fluwialne. Znajduj±ce siê tam doliny ¦winki, Krzówki, Czarnej, Bystrzycy maj± kierunek równoleg³y do przypuszczalnego kierunku transgresji l±dolodu. S± one proste, obecnie jeszcze stosunkowo g³êbokie i przy tym w±skie. Doliny te podczas zaniku l±dolodu stadia³u Warty wykorzystywane by³y przez wody roztopowe tworz±ce w nich sandry. Procesy takie musia³y w znacznym stopniu przeobraziæ pierwotny kszta³t rynien podnie¶æ ich dna i zwiêkszyæ szeroko¶æ. Dalsze z³agodzenie kszta³tu rynien nast±pi³o podczas zlodowacenia pó³nocnopolskiego i w pewnym stopniu w holocenie dziêki akumulacji utworów rzecznych i torfów. (Mojski 1972)

Na omawianym obszarze wystêpuj± te¿ sandry dolinne, pó¼niej rozciête w wielu miejscach i zupe³nie zniszczone. W dolinach, poczynaj±c od doliny Okrzejki na zachodzie do doliny Krzny na wschodzie sandry wi±¿± siê w jeden system odp³ywu przez dolinê Wieprza-Ty¶mienicy-Bia³ki i dalej ku wschodowi. Pomiêdzy Kockiem i £ysobykami poziom sandrów wystêpuje w postaci przylepionych do stoków wysoczyzn w±skich listew osi±gaj±cych 150 m n.p.m. W Poizdowie w jednym z ods³oniêæ widocznych jest ok. 8 m piasków ze ¿wirami warstwowanych z upadkiem ³awic ku zachodowi od 8 do 10 stopni (Mojski 1972).

W dolinie Wieprza rozwiniêta jest pospolicie jedna akumulacyjna terasa rzeczna, która nale¿y do zlodowacenia ba³tyckiego. Wznosi siê ona od 2 do 8 m ponad holoceñskie dno doliny. Terasa zbudowana jest g³ównie z piasków drobnoziarnistych warstwowanych poziomo i przek±tnie z domieszk± ¿wirów skandynawskich jak i lokalnych g³ównie kredowych. W wiêkszych dolinach dop³ywów Wieprza terasa pochodz±ca z ostatniego zlodowacenia jest wykszta³cona w niewielu miejscach. Ma³e jej p³aty wystêpuj± zw³aszcza w dolinie Ty¶mienicy i Piwonii a tak¿e Krzny i Bia³ki. Wysoko¶æ nie przekracza 2 m, wyj±tkowo 4 m (Mojski 1972).

Holoceñskie dno doliny Wieprza osi±ga poni¿ej uj¶cia Ty¶mienicy szeroko¶æ ok. 3 km. Jego osobliwo¶ci± jest rozdzielenie siê na dwa ramiona. Prawe z nich obecnie nieczynne jest na ogó³ szersze, zape³nione torfami wznosi siê do ok. 5 m powy¿ej ramienia lewego, zachodniego. Tym ostatnim p³ynie obecnie rzeka i tu odbywaj± siê procesy narastania dna. Na tym odcinku a zw³aszcza w rejonie uj¶cia Ty¶mienicy zachowa³o siê wiele starorzeczy (Mojski 1972). Zgrupowane s± one w wiêkszo¶ci po prawej stronie Wieprza na obszarze równin zalewowych i nadzalewowych.

Najwy¿ej po³o¿ony punkt na tym terenie znajduje siê w zachodniej czê¶ci gminy osi±gaj±c warto¶æ 168 m n.p.m. a najni¿szy znajduje siê w dolinie Wieprza na wysoko¶ci 127,4 m n.p.m. Ró¿nica wysoko¶ci wzglêdnych wynosi wiêc 40,6 m.

Granica przej¶cia poziomu ni¿szego do wy¿szego zaznacza siê bardzo wyra¼nie w postaci mniej lub bardziej stromych stoków tworz±cych krawêd¼. Du¿e ró¿nice wysoko¶ci wzglêdnej wystêpuj± wzd³u¿ prawego zbocza Ty¶mienicy oraz Wieprza szczególnie na odcinku od Kocka do Poizdowa. Wyra¼ny cypel wierzchowinowy wkraczaj±cy w obszar doliny Wieprza na po³udniowy-zachód od Kocka jest tego widocznym przyk³adem. Ró¿nica wysoko¶ci wzglêdnej na kilkusetmetrowym odcinku wynosi ponad 20 m.

Poziom wy¿szy w przeciwieñstwie do poprzedniego charakteryzuje siê rze¼b± niskofalist±, miejscami pagórkowat± z do¶æ znacznym urozmaiceniem rze¼by. Wystêpuj± tu odosobnione pagórki i wzniesienia, które nadaj± ton krajobrazowi.

Pagórki moreny czo³owej o kilkumetrowej wysoko¶ci rozci±gaj± siê pomiêdzy Tarkawic± a Parczewem - na wschód od gminy Kock. S± one silnie zdenudowane podobnie jak i wysoczyzna na której wystêpuj± (Mojski 1972).

Na Równinie £ukowskiej znajduj± siê moreny czo³owe stadia³u Warty. S± to moreny czo³owe lobu Wilgi i s± bardzo zniszczone przez wody roztopowe (Mojski 1972).

2008 Wszystkie